Scrum Kılavuzunda Ne Değişti?

Ken Schwaber ve Jeff Sutherland geçtiğimiz temmuz ayında Scrum kılavuzunda yeni bir güncelleme duyurdular. Scrum Kılavuzu dediğimiz, ikilinin ilk versiyonunu 2010 yılında yazdığı ve Scrum’ın temel taşlarını, çerçevesini çizen basit, kısa ve açıklayıcı bir metindir. Kılavuzda Scrum’ın nasıl gerçekleştirileceği, neler yapılacabileceğinden ziyade, genel tanım, çerçeve ve kurallar net olarak tanımlanır ve Scrum kullanan herkesin kurallar konusunda referans alabileceği bir kaynak olarak kullanılır. İlk versiyonundan sonra iki kere daha (2011, 2013) güncellenen kılavuz, Ken Schwaber ve Jeff Sutherland’ın scrum kullanıcıları ve topluluklarından aldıkları yorumlar üzerine ( Scrum Guides User Voice kısmındaki tartışmalar bu yorumlara örnek gösterilebilir) temmuz ayında bir kez daha güncellendi.

Kılavuzun ingilizce son versiyonuna buradan , türkçe versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz. (Son versiyonu henüz Türkçe’ye çevrilmiş durumda değil)

Yeni versiyonda ne değişti?

Aslında var olan kılavuzda bir değişiklik yok, sadece Scrum Değerleri (Scrum Values) başlıklı kısa bir bölüm daha eklendi. Bu değerler scrum’ı ciddiyetle uygulayan/uygulamaya çalışan tüm takımların farkında olduğu ve takip ettiği Commitment, Openness, Respect, Focus ve Courage olarak sıralanıyor.

Baktığımızda bu değerler, aslında takımların scrum yönteminin uygulama sebepleri. Ancak bu değerlere sahip çıkıp, özen gösterildiğinde, scrum uygulanması istenecek bir yöntem haline geliyor. Bir Scrum Master’ınızın olması, sabah toplantılarınız, sprintleriniz sizi scrum uygulayan takım haline getirmiyor. Temelde bu değerlere özen gösteren, saygı duyan ve uygulayabilmek için çaba sarfeden takım / organizasyon / şirketler hedeflemek gerekiyor. Bu nedenle scrum için oldukça önemli olarak düşünülen bu beş değer scrum kılavuzuna eklenmiş oldu. Peki bu scrum değerlerine kısaca bakacak olursak :

Taahhüt (Commitment)

People personally commit to achieving the goals of the Scrum Team.

Her sprintin bir hedefi vardır ve sprint planlama toplantısında scrum takımı, sprint sonunda teslim edilecek olan özellikleri taahhüt ederler. Burda scrum takımının tam olarak anladığı, soru işaretleri barındırmayan işleri üstlenmesi ve sprint boyunca söz verilen işlerin tamamlanması için çalışması beklenmektedir.

Cesaret (Courage)

The Scrum Team members have courage to do the right thing and work on tough problems

Scrum takımlarının kendi kendini örgütleyen ( self-organizing ), doğru işleri yapmak adına risk almaktan çekinmeyen, zorlu problemler karşısında çözüm odaklı davranan takımlar olması beklenmektedir. Bunların olabilmesi için scrum takımının, organizasyonun cesur olması ve onların doğru işler yapabilmesi adına organizasyonun da kendilerine bu alanı yaratması ve gerekli güveni vermeleri gerekir.

Odaklanma (Focus)

Everyone focuses on the work of the Sprint and the goals of the Scrum Team

Sprint planlama toplantısında söz verilen işlerin ve belirlenen sprint hedefinin gerçekleştirebilmesi için tabiki scrum takımının sadece bu hedef üzerine odaklanması ve başka işlerin “önceliklendirilip” scrum takımının odağı değiştirilmemelidir. Aksi halde zaten bekleneceği gibi sprint başarılı bir şekilde kapatılamaz ya da taahhüt edilen işler istenilen kalitede teslim edilemez. Bu odaklanmayı korumak konusunda Scrum Master rolüne büyük iş düşüyor, takımı dış etkenlerden koruyup, sprint hedefinde ilerlemelerini sağlamalıdır.

Açıklık (Openness)

The Scrum Team and its stakeholders agree to be open about all the work and the challenges with performing the work

Şeffaflık aslında ürünün doğru şekilde ve zamanında teslim edilmesi için en önemli etkenlerden biridir. Ürün konusunda herşey şeffaf olmalı, ürünün gideceği yol belirlenirken herkesin sesi katılmalıdır. Yazılım geliştirme diğer işlere göre takip edilmesi, hangi noktada nasıl zorlukların oluşabileceğinin tahmin edilmesi çok daha zor bir süreçtir. Bu nedenle scrum takımının geliştirme ile ilgili duyduğu tüm kaygıları, öngörüleri açık şekilde ilgili kimselerle gerekli toplantılarda paylaşması gerekir. Oluşan bir geliştirme sorunun açık bir şekilde ortaya konulması, bunu nasıl çözeriz şeklinde yaklaşımlarla takım çalışması desteklenmelidir.

Aynı şekilde diğer taraftan Product Owner ve paydaşlar kendi taraflarındaki ürün ile ilgili gelişmeleri scrum takımı ile paylaşmalı, tüm takımın ürünün yolu, vizyonu hakkında haberdar olmasını sağlamalıdır.

Saygı (Respect)

Scrum Team members respect each other to be capable, independent people

Bir takımda çalışan herkesin aynı beceri kümesine sahip olması beklenemez. Herkesin diğerine göre güçlü ya da zayıf olan yanları mutlaka olacaktır. Asıl olması gereken takımdaki kişilerin güçlü tarafları konusunda diğer arkadaşlarına yardım etmesi ve zayıf yönler konusunda insanlara saygılı ve teşvik edici şekilde yaklaşmaktır. Bu aslında scrum bir kenara, bir arada yaşama ve çalışmanın en temel gerekliliğidir.

Son

Hep denildiği gibi scrum hakkında yazması, okuması kolay ama uygulaması zor ve sancılı bir yöntem. Bugünden yarına şıp diye geçebileceğiniz ve mutlu mesut yolunuza devam edebileceğiniz bir süreç değil ama scrum uygulamaya karar verdiyseniz tüm takımın bu değerleri anlaması, özen göstermesi konusunda titiz davranmanız gerekiyor. Aksi halde zaten scrum hem geliştirme takımı hem de iş tarafı açısından bir çileye dönecektir.

Bu konuda takımınızın şuanki durumunu analiz etmek, nerelerde geliştirmeler yapılabilir konusunda ipuçları için retrospektif (retrospective ) toplantılarınızda bu 5 değeri takıma oylatabilir, üzerinde konuşabilirsiniz. Kendi takımınıza, projenizin gerekliliğine uyan kalıbı ve tempoyu oluşturuncaya kadar devam..

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer